Chirurgia miękka

Chirurgia miękka zwierząt Wrocław

 

Nasza lecznica dla zwierząt we Wrocławiu jest miejscem, gdzie przeprowadzane są zabiegi z zakresu miękkiej chirurgii zwierząt takie jak:

  • zabiegi sterylizacji (usunięcie jajników oraz macicy),
  • zabiegi kastracji samców (z cięcia przy prąciu, przez mosznę, z amputacją worka mosznowego),
  • zabiegi mastektomii (elektrochirurgia),
  • zabiegi otwierania kanału słuchowego,
  • zabiegi na przewodzie pokarmowym (np. skrętu żołądka, usuwanie ciał obcych, nowotworów),
  • zabiegi układu moczowego (np. chirurgiczne leczenie kamicy pęcherza moczowego, leczenie niedrożności cewki moczowej, nefrektomia),
  • zabiegi gruczołu krokowego (prostata),
  • ropne zapalenie macicy (ropomacicze).

Nasi weterynarze wykonują również zabiegi z chirurgii zwierząt twardej.

Umów się na wizytę

Czekamy pod telefonem +48 71 346 61 98. Zapraszamy do naszej siedziby we Wrocławiu, ul. Osadnicza 12 os. Strachocin

Sterylizacja kotki lub psa – kiedy warto się na nią zdecydować?

 

Sterylizacja kotki lub psa, a także zabiegi weterynaryjne polegające na kastracji, okazują się niezwykle ważnym sposobem walki z kocią i psią bezdomnością, która przyczynia się do cierpienia wielu zwierząt. Ponadto kastracja kota oraz kastracja psa bardzo często stają się zabiegami, które poprawiają komfort codziennego życia zwierząt i które zmniejszają ryzyko wystąpienia wielu niebezpiecznych chorób. Warto między innymi wspomnieć, że kastracja kotki przed pierwszą rują zmniejsza prawdopodobieństwo pojawienia się w przyszłości ropnego zapalenia macicy czy nowotworu listwy mlecznej. Z kolei w przypadku kotów zabieg kastracji w młodym wieku (czyli po ukończeniu 4. miesiąca życia i po wykonaniu wszystkich szczepień) ogranicza ryzyko problemów behawioralnych czy znaczenia terenu.


Czytaj więcej

Zabieg kastracji kota lub psa nie jest tym samym, co sterylizacja psa albo kota. W przeszłości bardzo często używano terminu sterylizacji suki lub kotki w przypadku zwierząt płci żeńskiej, a kastracji dla czworonogów płci męskiej. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że sterylizacja polega na podwiązaniu lub przecięciu jajowodów czy nasieniowodów, co okazuje się mniej skutecznym zabiegiem, jeśli chodzi o zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób nowotworowych. Najczęściej lepszym wyborem staje się kastracja, która charakteryzuje się usunięciem jajników i macicy lub jąder oraz najądrza.

Operacja psa i kota – jak przygotować zwierzę do bezpiecznego zabiegu?

Odpowiednio przeprowadzona operacja u psa i kota, która będzie cechowała się jak największym bezpieczeństwem zwierzęcia, powinna być poprzedzona badaniami kontrolnymi obejmującymi przede wszystkim badanie krwi i serca. Echo serca okazuje się szczególnie ważne w przypadku operacji starszych kotów lub psów, ale należy pamiętać o tym, że różnego rodzaju nieprawidłowości mogą pojawić się u zwierząt w każdym wieku. Z tego powodu w naszej przychodni WetJaneczek we Wrocławiu przed przystąpieniem do planowanych operacji zalecamy naszym pacjentom wykonanie na miejscu wszystkich badań kontrolnych, które potwierdzą, że u danego czworonoga można zastosować poszczególne sposoby narkozy.


Oprócz planowanych zabiegów przyjmujemy również pacjentów w stanie bezpośredniego zagrożenia życia, którzy wymagają bardzo szybkiej interwencji chirurgicznej. Do takich przypadków zalicza się między innymi pęknięty guz u kota oraz guz u psa, które mogą powodować rozległe krwawienie. Wówczas dzięki nowoczesnym urządzeniom możemy szybko wykonać USG, aby potwierdzić przyczynę złego stanu zwierzęcia, a następnie przeprowadzić operację przy wsparciu najlepszych specjalistów. Warto przy tym pamiętać, że szybka reakcja zwiększa szanse psa lub kota na przeżycie, dlatego w razie wystąpienia niepokojących objawów u zwierząt zmagających się z nowotworami należy niezwłocznie udać się do kliniki i przed przyjazdem powiadomić telefonicznie o trudnej sytuacji, aby lekarze mieli czas na przygotowanie się do szybkiego przyjęcia pacjenta.