Choroby wewnętrzne

Choroby wewnętrzne zwierząt Wrocław

 

W naszej przychodni weterynaryjnej we Wrocławiu leczymy choroby wątroby, nerek, przewodu pokarmowego, przewodu oddechowego, chorób gruczołu krokowego (przerosty, stany zapalne), tarczycy, cukrzycy oraz schorzenia dermatologiczne.

 

Leczenie chorób dermatologicznych

 

Przeprowadzamy specjalistyczne badania mikrobioogiczne i immunologiczne, a na postawie wyników wdrażamy odpowiednie leczenie dermatologiczne zwierząt.

 

Zapewniamy również diagnostykę laboratoryjną, w tym:

  • badania morfologiczne i biochemiczne krwi
  • moczu
  • testy alergiczne z surowicy krwi
  • badania mikrobiologiczne
  • zeskrobiny
  • badanie kału
Umów się na wizytę
Czekamy pod telefonem +48 71 346 61 98. Zapraszamy do naszej siedziby we Wrocławiu, ul. Osadnicza 12 os. Strachocin

Choroby psów i kotów – dlaczego profilaktyka staje się aż tak ważna?

 

Zarówno choroby u psów, jak i choroby u kotów niekiedy dają widoczne objawy dopiero w momencie, w którym ich stan jest już bardzo zaawansowany. Okazuje się to dużą trudnością przede wszystkim w przypadku kotów, które w naturalnym środowisku były nie tylko drapieżnikami, ale również ofiarami, co wiązało się z koniecznością bardzo dobrego maskowania wszystkich objawów wskazujących na osłabienie czworonoga. Warto przy tym wspomnieć, że odpowiednio wczesne wykrycie poszczególnych chorób nawet kilkukrotnie zwiększa szanse zwierzaka na pełne wyleczenie lub na skuteczne przedłużenie jego życia nawet o kilka czy kilkanaście lat.

Czytaj więcej

Z tego powodu regularnie wykonywane badania weterynaryjne okazują się niezwykle skutecznym sposobem na szybkie wykrycie nieprawidłowości i na rozpoczęcie pełnej diagnostyki. W naszej przychodni WetJaneczek zalecamy wykonanie kontrolnych badań przynajmniej raz w roku w przypadku młodych zwierząt oraz co około pół roku u psich i kocich seniorów, czyli czworonogów, które skończyły 7. rok życia. Tego typu badania powinny obejmować między innymi:

  • badanie krwi psa oraz badanie krwi kota (biochemia, morfologia, jonogram, tarczyca),
  • badania moczu u psa i badanie moczu u kota,
  • badania kału,
  • kontrolne USG,
  • echo serca.

Warto również zwrócić uwagę na fakt, że są to podstawowe badania kontrolne dla zwierząt, które nie wykazują chorobowych objawów. W przypadku podejrzenia różnego rodzaju nieprawidłowości czy zaobserwowania nietypowego zachowania zwierzęcia należy zgłosić się do weterynarza i powtórzyć poszczególne badania. Ponadto badania kontrolne zawsze należy wykonać przed zabiegami wymagającymi narkozy.

Chory pies lub kot – jak przebiega leczenie przewlekłych chorób wewnętrznych?

W przypadku nieco starszych zwierząt często spotykanymi dolegliwościami okazują się chore nerki u psa oraz chore nerki u kota, co nie wyklucza jednak wystąpienia podobnych chorób u młodych czworonogów. Początki chorób nerek można wykryć za sprawą regularnego badania moczu oraz wykonania jonogramu. Ponadto bardzo ważna staje się regularna obserwacja czworonoga nawet wtedy, gdy załatwia on swoje potrzeby fizjologiczne – dzięki temu opiekun może zwrócić uwagę na nietypową barwę moczu (krwiomocz), jego dziwną konsystencję czy inną niż zwykle obfitość. Warto wspomnieć, że w przypadku kotów alarmującym znakiem okazuje się sikanie poza kuwetą (przede wszystkim na miękkie powierzchnie, które będą kojarzyły się kotu z mniej bolesnym miejscem), wokalizowanie podczas korzystania z kuwety, a także ogólne osłabienie i gorszy apetyt.

 

Innymi problemami może również okazać się choroba wątroby u psa lub choroba wątroby u kota. Tego typu dolegliwości mogą być wynikiem zatrucia, na przykład toksycznymi roślinami lub spożywaniem produktów nieprzeznaczonych dla zwierząt, a także wynikać z innych towarzyszących chorób, między innymi z nadczynności tarczycy. W przypadku chorób wątroby alarmującymi objawami stają się wymioty, biegunka, osłabienie, ospałość, wzmożone pragnienie, bolesność brzucha czy zmiana koloru białek ocznych lub dziąseł.